Workshop v Nyuh Kuning (Ubud)

29.01.2017

Tento workshop se odehrál v září 2015 ve vesnici Nyuh Kuning nedaleko Ubudu na Bali. Pro nás,  čerstvé účastníky studijního programu Darmasiswa zorganizovala naše univerzita jednodenní workshop, v rámci kterého jsme měli možnost vyzkoušet si tradiční rukodělné činnosti a vaření. Vzhledem k tomu, že na Bali prý vaří muži,kteří k tomu mají prý lepší vlohy, byla mužská část skupiny odvelena na kurz vaření. Na nás ostatní, ženy, zůstalo například malování vajíček, dřevořezba, výroba "obětinek" (canang sari) nebo hra na tradiční nástroj gamelan. Všechny tyto činnosti jsou relativně časově náročné a vyžadují jistou dávku trpělivosti. Tedy až na výrobu obětinek, které nejsou časově náročné, ovšem pokud víte jak na to. Stačí jen stéblo naříznout, přehnout a tenkým lámavým stéblem "sešít". Velmi zručné paní to trvalo asi tak 3 minuty, nám asi tak 10-15 :-)

Mohou mít různé formy, nejběžnější je košíček ze stébel, do kterého se ukládají většinou barevné květiny, občas sušenky, občas cigarety a občas i jiné prapodivné věci. Narazíte na ně "téměř" každém rohu, ale opravdu na každém rohu. Na domech, v chrámech, na chodníku, dokonce i na pláži nebo na kruhových objezdech. Rovnováhu světa je totiž třeba udržovat důsledně. Místní, většinou ženy, je několikrát denně podle potřeby a uvážení roznášejí a umisťují tam, kde je třeba. Zapalují vonné tyčinky, modlí se a žádají o ochranu. Často je umisťují na chodníky před domy, aby odháněly zlé démony. Člověk pak musí být obezřetný, aby nějakou nechtěně nepoškodil, co se bohužel často stane. Takže to jen tak ve zkratce. Doufám, že se časem dozvím více a budu vás informovat. 


Ale zpět k workshopu. Tam mně nejvíce zaujala dřevořezba, a to zejména technika úchopu dřeva. Dřevořezba patří k tradičním řemeslům na Bali, nádherně vyřezávaný nábytek, krovy či dveře můžete obdivovat téměř na každém domě, a to zejména na vesnici. Dalším zajímavým motivem je maska (topeng), na které jsme zde pracovali. Řezbáři běžně pracují v sedě a výrobek zdatně drží svými chodidly, zatímco jej opracovávají. Nástroje jsou obdobné jako u nás, dřevěná palice a dláta. Nicméně ta pracovní pozice je opravdu nestandardní a pro někoho, kdo není zvyklý dost náročná. Nejenže člověka po chvíli začnou bolet kyčle, ale i záda a ruce, takže moje práce probíhala s patřičnými pauzami na rozhýbání (zatímco jsem vzpomínala na tátův pracovní stůl). Bylo to skvělé, ale musela jsem si večer zajít na masáž zad, jinak bych ráno nevstala...budu trénovat :-)